6. januarja 2011 je bil v prvo branje posredovan predlog Zakona o omejevanju uporabe nakupovalnih vrečk. Njegova bistvena rešitev je uvedba okoljskega prispevka po principu »onesnaževalec plača«, s čemer naj bi se spodbujalo k uporabi nakupovalnih vrečk za večkratno uporabo.
Na Gospodarski zbornici Slovenije se zavzemamo za odgovorno ravnanje z okolje in ne nasprotujemo ukrepom, ki bodo usmerjeni v izboljšanje učinkovitosti ravnanja z odpadno embalažo. Ne moremo pa se strinjati z vrsto vsebinskih in konceptualnih izhodišč zakona, ki terjajo ponoven strokoven razmislek, nasprotujemo pa tudi postopkom priprave predloga zakona.
Ugotavljamo, da je postopek priprave predloga tega zakona v neskladju z Resolucijo o normativni dejavnosti. Predvideni zavezanci k temu zakonu – predelovalna industrija in trgovina, še manj pa stroka, v pripravo zakona niso bili vključeni. Zato pavšalni prikazi razlogov in učinkov zakona na okolje ne vključujejo temeljite strokovne ocene, povsem pa je opuščena ocena učinkov na slovensko gospodarstvo. Zato pričakujemo, da se bo na Vladi RS, ki naj bi na predlog zakona dala svoje mnenje, predlog obravnaval v skladu s Poslovnikom dela Vlade RS, ki zahteva celovito obravnavo učinkov predpisov, še zlasti na okolje in gospodarstvo.
V zvezi s predvidenimi davčnimi obremenitvami po načelu »onesnaževalec plača« na GZS poudarjamo:
Zakon v predlagani vsebini ni primeren za nadaljnjo parlamentarno obravnavo, zato pričakujemo, da bo naše stališče podprto tudi na splošni razpravi o zakonu. Da bi izboljšali učinkovitost ravnanja z odpadno embalažo pa predlagamo, da se oblikuje delovna skupina, ki bo pripravila osnutek Akcijskega načrta za ravnanje z odpadno embalažo, ki bo vključeval ukrepe za spodbujanje sprememb sedanjih potrošniških navad in bo sestavni del načrtov ravnanja z odpadki, katerih izdelavo zahteva okvirna direktiva o odpadkih 2008/98/ES. Prepričani smo, da je nujno v pripravo tega načrta aktivno vključiti vse, v embalažno verigo vključena podjetja oziroma gospodarsko in druge reprezentativne zbornice, ki bi morale pri tem imeti zelo aktivno vlogo.
Gospodarska zbornica Slovenije