V javni obravnavi je UREDBA O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH UREDBE O RAVNANJU Z EMBALAŽO IN ODPADNO EMBALAŽO, ROK 26.2.2018

Drugi odstavek 17. člena, drugi odstavek 19. člena ter peti in sedmi odstavek 20. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD, 66/06 – odl. US, 33/07 – ZPNačrt, 57/08 – ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 – ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15 in 30/16). S tem predlogom se bolj natančno opredeli, kateri distributerji imajo obveznost voditi evidenco o številu zelo lahkih plastičnih nosilnih vrečk, ki so namenjene za primarno embalažo živil, ki niso predpakirana, in poročati o tem ministrstvu. Črtajo se določbe o tistih obveznostih izvajalcev javne službe, ki jih urejajo drugi predpisi o odpadkih. Popravlja se napaka v 10.e členu. Sklicevanje na predpise, ki so prenehali veljati, se nadomešča s sklicevanjem na veljavne predpise, ustrezno se popravijo kazenske določbe.

Pojasnila na vprašanja trgovcev

V okviru trgovinskega kotička, smo za člane GZS-PTZ pripravili nove odgovore na vprašanja s področja trgovine: 1. Ali obstaja predpisana minimalna velikost izpisa cene na izdelku in ostale posebnosti, ki zadevajo označevanje cen izdelkov ? 2. Ali se ovojni papir pri nakupu delikatesnih izdelkov prišteje ali odšteje od tehtane količine izdelka ? 3. Kdaj se potrebuje EU potrdilo oz. Potrdilo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti v Republiki Sloveniji ? V trgovinskem kotičku so zbrani odgovori na vprašanja naših članov. Če med njimi ne najdete odgovora na vprašanje s katerim se soočate pri svojem delu, nam ga lahko zastavite.

Nove tarife od 01.03.2018 - Aneks št. 2 h (KPDTS)

Z Aneksom, št. 2 h Kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine Slovenije (Ur. l. RS, št. 40/2017 - KPDTS) so se med drugim določile tudi nove višine najnižjih osnovnih plač (v nadaljevanju: NOP) v trgovinski dejavnosti. Najnižje osnovne plače (NOP) za posamezne tarifne razrede za delo opravljeno od vključno 1. 3. 2018 dalje znašajo:

Uredba o ravnanju z embalažo: nove obveznosti za podjetnike

Spremenjena Uredba o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo po novem določa obveznosti za vsa podjetja, ki dajejo prvič v promet embalažo na slovenski trg. Vpisati se morajo v posebno evidenco pri Agenciji RS za okolje (ARSO). In sicer do 31.1.2018 oziroma v 30 dneh od začetka opravljanja dejavnosti.

Arhiv: Objava Aneksa št. 3 KPDTS v Ur. l.št.69 z dne 8.12.2017

Socialni partnerji, podpisniki Kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS), smo 30. novembra 2017 sprejeli Aneks h kolektivni pogodbi, s katerim smo uredili vprašanja, ki se nanašajo na organizacijo delovnega časa, vključno z omejitvami dela zaposlenih na nedelje in praznike ter določitvijo pogodbenih kazni za kršitelje. Vsebina aneksa ureja vprašanja, ki se nanašajo na organizacijo delovnega časa – letno neenakomerno razporejanje delovnega časa in začasno razporejanje delovnega časa. Aneks ureja tudi delo ob nedeljah in praznikih ter plačilo zaposlenim za delo na te dneve.

Arhiv: Med socialnimi partnerji je dosežen dogovor o ureditvi delovnega časa zaposlenih v trgovini

Arhiv: Registrirani uvozniki sadja in zelenjave MKGP

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin :Sprememba seznama rastlin in rastlinskih proizvodov, ki se uvažajo iz tretjih držav

Arhiv: Sporočilo za medije : Socialni partnerji želimo samo dogovoriti ureditev delovnega časa zaposlenih v trgovinski dejavnosti

Socialni partnerji, podpisniki kolektivne pogodbe za trgovinsko dejavnost, smo 19. oktobra 2017 sklenili Dogovor o celoviti ureditvi problematike delovnega časa v trgovinski dejavnosti v Kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS), saj smo prepričani, da odprta vprašanja v zvezi z delovnim časom zaposlenih lahko celovito rešimo izključno na ravni dolgoletno kvalitetno vodenega socialnega dialoga.

Arhiv: Poziv za pripombe na predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov

V javni obravnavi je predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov, ki v slovenski pravni red prenaša zahteve Splošne uredbe o varstvu osebnih podatkov. Bistvene zakonodajne spremembe glede na dosedanji Zakon o varstvu osebnih podatkov se nanašajo tako na splošne, kot na posebne določbe, kot tudi na področne ureditve.

Arhiv: Zaključena delegacija Združenja malih trgovcev Slovenije (ZMTS)

Združenje malih trgovcev Slovenije (ZMTS), ki deluje v okviru PTZ, je organiziralo poslovno delegacijo na Hrvaško. Na Hrvaškem deluje Nacionalni trgovački lanac (NTL) in Ultragros, s katerimi smo prvi dan delegacije organizirali sestanek na Hrvatski komori. Po razgovorih je SLO delegacija naslednji dan obiskala proizvodnjo sokov (Sambi) v Bjelovaru in otroške hrane v Podravki (Koprivnica). Delegacija je bila s strani malih trgovcev sprejeta pozitivno, gre predvsem za navezavo z dvema verigama na Hrvaškem.