Na svoji redni oktobrski seji se je sestal Izvršilni odbor ZMTS – Združenje malih trgovcev Slovenije in obravnaval posledice nove kolektivne pogodbe trgovine in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijstvu.
27. julija 2018 je v Ur. L. RS št. 52 objavljena nova Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije (KPDTS v nadaljevanju). Podpisniki KPDTS: - Sindikat delavcev trgovine Slovenije in Svet gorenjskih sindikatov, kot predstavnika delavcev, ter - Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije – Sekcija za trgovino in Gospodarska zbornica Slovenije – PTZ, kot predstavniki delodajalcev, so sklenili novo Kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine Slovenije, ki bo začela veljati 15. avgusta 2018, razen določb, ki se nanašajo na število nedelj v letu in minimalno nominalno višino dodatka za nedeljsko delo, ki se začnejo uporabljati 1. septembra 2018. Kolektivna pogodba za trgovino bo veljala do 31. decembra 2022. Zaradi narave dela, zakonskih omejitev ter določil javnega interesa, so bolj natančno zapisane alineje, ki opredeljujejo primere, v katerih delavci lahko delajo na nedelje in praznike. Po novem omejitve ne bodo veljale za delavce, ki opravljajo naloge, povezane s podporo potrošniku pri izvajanju spletne prodaje, polnjenja prodajnih avtomatov, opravljajo prodajo na stojnicah in tržnicah, opravljajo delo v prodajalnah, ki zagotavljajo oskrbo gostov znotraj kampov ali izvajajo nastope, predstavitve ali prodajo pri poslovnih partnerjih, na sejmih ali prireditvah doma ali v tujini. Ohranjajo pa se tudi vse izjeme, kot so določene v sedaj veljavni KPDTS (npr. bencinski servisi, maloobmejne prodajalne, družinska podjetja…). - Najnižje osnovne plače S 1. 1. 2019 se bodo najnižje osnovne plače od I. – V. tarifnega razreda povišale za 5 % ter od 1. 7. 2019 še za 2 % na sedanjo osnovo. Za VI. in VII. tarifni razred se bodo najnižje osnovne plače s 1. 1. 2019 povišale za 10 %. KPDTS na novo ureja tudi letno usklajevanje najnižjih osnovnih plač.
Javna agencija SPIRIT Slovenija in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ) v sodelovanju s podjetjem IDEA3, organizira brezplačni seminar z naslovom: »Kako prodajati živilske izdelke na italijanskem trgu«. Dogodek bo potekal v petek, 22. junija 2018 v hotelu Austria Trend (dvorana Cassiopea), Dunajska 154, Ljubljana in je namenjen predvsem podjetjem iz živilsko predelovalne industrije, vabljena tudi podjetja iz drugih sektorjev (izdelki za osebno nego in čiščenje, itd.) ki želijo vstopiti italijanski trg oziroma želijo povečati prodajo na tem 62 milijonskem in iščejo agenta.
Na podlagi devetega odstavka 8. člena Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/16; v nadaljevanju ZTro-1) nastane obveznost za obračun trošarine tudi takrat, ko se za drobno rezani tobak in cigarete zviša drobnoprodajna cena (DPC). Zaradi navedenega so osebe, ki imajo drobno rezani tobak in cigarete na zalogi zunaj trošarinskih skladišč, dolžne na dan pred zvišanjem DPC za drobno rezani tobak in cigarete, ki jih imajo na zalogi, opraviti popis ter davčnemu organu predložiti zapisnik o popisu ter obračun trošarine najpozneje 15. dan po popisu.
Drugi odstavek 17. člena, drugi odstavek 19. člena ter peti in sedmi odstavek 20. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD, 66/06 – odl. US, 33/07 – ZPNačrt, 57/08 – ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 – ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15 in 30/16). S tem predlogom se bolj natančno opredeli, kateri distributerji imajo obveznost voditi evidenco o številu zelo lahkih plastičnih nosilnih vrečk, ki so namenjene za primarno embalažo živil, ki niso predpakirana, in poročati o tem ministrstvu. Črtajo se določbe o tistih obveznostih izvajalcev javne službe, ki jih urejajo drugi predpisi o odpadkih. Popravlja se napaka v 10.e členu. Sklicevanje na predpise, ki so prenehali veljati, se nadomešča s sklicevanjem na veljavne predpise, ustrezno se popravijo kazenske določbe.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin :Sprememba seznama rastlin in rastlinskih proizvodov, ki se uvažajo iz tretjih držav
5. septembra 2017 je v prostorih GZS potekalo veliko pred jesensko mreženje podjetnikov različnih dejavnosti. Izveden je bil redni tedenski sestanek BNI KARANTANIJA v razširitveni obliki, saj smo ga organizirali na pobudo Združenja malih trgovcev Slovenije, ki deluje v okviru GZS PTZ in Sekcije trgovcev OZS. Udeležilo se ga je približno 50 podjetij, ki so bili povabljeni tudi na naslednje sestanke BNI KARANTANIJA. Predstavila se je skupina 22 ih podjetnikov z ostalimi udeleženci so pogovori potekali po sestanku in ob zajtrku. Druženje je bilo uspešno, saj so se ga udeležili tudi hrvaški predstavniki. Vsi so bili mnenja, da ga ponovimo.
V času od 7. septembra do 9. oktobra 2017, lahko sodelujete s ponudbo svojih izdelkov na LIDL ovi lojtrci domačih. Prilagam vabilo k sodelovanju direktorja nabave.
Rezervirajte si mesto in se preko spodnje prijavnice prijavite najkasneje do 1. septembra 2017. Novi znanci-nova izkušnja-več posla-posebne ugodnosti in nagrade -izjemna priložnost, ki je ne gre zamuditi! 5. septembra 2017 ob 6.50 zjutraj na GZS (dvorana A, 1. nadstropje) bomo organizirali največje pred-jesensko poslovno povezovanje. Cilj sestanka je namenjen izključno medsebojni pridobitvi poslovnih povezav. Na dogodku bodo prisotna uspešna podjetja iz več kot 25-ih različnih panog. Vsak udeleženec naj ima s seboj čim več vizitk. Jih potrebujete več? Sponzor dogodka Aero print, vam nudi ob tej priložnosti akcijsko ponudbo in sicer za vsak naročeni paket do 1. septembra, vam natisne dvojno količino vizitk (info@aeroprint.si ali 01 23 555 66).
Kljub temu, da trgovci, po ukinitvi Pravil pri sezonskih razprodajah tekstilnega blaga in obutve, časovno niso več vezani na uvedbo razprodaje na prvi oziroma drugi delovni ponedeljek v juliju, v tem času vseeno praktično ni trgovca, ki se ne bi odločil za razprodajo ali drugo obliko znižanja cen. Tako tudi Tržni inšpektorat RS v času od 3. 7. 2017 dalje aktivno opravlja nadzor nad spoštovanjem zakonskih določil, ki urejajo to področje, skupaj z nadzorom otroških oblačil - vrvice in vezalke ter nadzorom glede označevanja tekstilnih izdelkov in obutve. Trgovci, ki se odločijo za uvedbo razprodaje, morajo spoštovati zlasti določbe Zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot) - 28. člen, in sicer predvsem glede objave razprodaje na krajevno običajen način, označenost blaga s ceno pred znižanjem in znižano ceno ter da najvišji odstotek znižanja (če je znižanje objavljeno v razponu, npr. od 20 do 50%) zajema vsaj eno četrtino vrednosti blaga v razprodaji. Trajanje sezonske razprodaje določi vsak trgovec sam.